Ysselsteyn-Vak BV

Leestijd: 2 min.

Loop via het centrale pad naar het hoofdkruis. Ga linksaf over het zijpad, het 2e vak aan je rechterhand is van BV.
In de grond liggen vierkante blokken met daarop de vak-letters waar je ook een vak aan kunt herkennen en op de begraafplaats staat sinds 2022 een plattegrond.

Voormalige begraafplaatsen

In dit vak zijn de gesneuvelden overgebracht vanaf 2 locaties, geen veldgraven.

  • Rotterdam (ZH) – Algemene begraafplaats Crooswijk (298x)
  • Vught (NB) (Bijzondere begraafplaats kamp Vught) (1x)

Rangen

Qua rangen/functies vind je hier een paar opvallende.

  • Aufseher
  • HTRFHR.
  • Legionair (LEG.)
  • Stabsobermaschinist (ST.OB.MASCH.)
  • Stabsobersteuermann (ST.OB.STRM.)

Het gros van de rangen bestaan uit Unteroffiziere, Grenadiers en (Ober)gefreiters.
De hoogste rang in dit vak is een Oberst.

Vrouwen, kinderen, kindsoldaten en leeftijden

De oudste* in dit vak is 52 en had als rang Oberst. Hans Hülsen *11-11-1891 – † 16-9-1944 (BV-5-120).
De jongste* is 18 jaar oud geworden en had Matrose als rang. Karl-Heinz Bremer *30-6-1926 – † 5-9-1944 (BV-5-102).

*Dit geldt uiteraard onder de bekende graven. Ook hier geldt dat onder de onbekenden nog jongeren of ouderen kunnen liggen.

De gemiddelde leeftijd onder de gesneuvelden in dit vak ligt net onder de 27 jaar.
Het aantal kindsoldaten in dit vak bedraagt 0. Deze gesneuvelden zijn niet ouder geworden dan 17 jaar.
Het aantal onbekende soldaten is 1 en er ontbreekt 1 graf.
Er liggen geen vrouwen in dit vak.

Nederlanders

In vak BV vind je 1 Nederlander.

– Rinze Norbruis. Hij overleed eind 1946 in kamp Vught.

Oorzaken overlijden

Van het gros is onbekend wat de oorzaak van overlijden was maar van een paar personen is wel wat bekend. Van 6 man in dit vak is bekend dat ze omkwamen door het neerstorten van hun vliegtuig. Je kunt van alle neergestorte vliegtuigen op de pagina van het SGLO inzien wie er in zat, waar neergestort en waar begraven.

Twee personen kwamen om door een actie van het verzet. Eén persoon, Walter Lautner, kwam door zelfdoding om het leven en werd oneervol begraven. Zijn Sterbeurkunde vermeldt hier “Freitod”.

Gerhard Neumann en Herbert Römer

Beide mannen werden doodgeschoten door het verzet.
Hitler had op 4 september 1944 opdracht gegeven om de Rotterdamse haven te vernielen zodat de geallieerden deze niet konden gebruiken na een verovering. Voor deze vernieling werden Nederlandse aannemers gebruikt. Knokploegen namen het op tegen deze Nederlanders om te voorkomen dat de haven totaal vernield werd. Op 30 september ’44 schoot de knokploeg een aannemer dood in zijn kantoor, toen even later Gerhard Neumann binnenkwam werd ook hij doodgeschoten.

Herbert Römer is op 5 maart 1945 tezamen met de eveneens SS-Uschar Arnoldus Koster (TA-11-129) doodgeschoten in Rotterdam. Het waarom is onduidelijk. Wel duidelijk was dat er represailles genomen werden. 20 personen werden doodgeschoten om de dood van de 2 SSers te wreken.
Teunis Johannes Abbenbroek, Anton Beiten, Leendert van den Berg, Jan Antonie Bijloo, Cornelis van den Broek, George Frans Hooijer, Isaäc Jacob Chef d’Hotel, Aart de Graaf, Jan Kerkhof, Johan Hendrik Klinker, Frans Lam, Alexander Mattheus van Leeuwen, Franciscus Henricus Maria Lem, Henri Christiaan van der Logt, Frans August van Mourik, Pieter Ouwendijk, Pieter Prins, Feike Reitsma, Hans Antonie van ’t Veen, Jacobus Antonius van der Weijden.


Data betreffende vak 

Aantal genummerde graven:
Aantal onbekende graven:
Ontbrekende graven:
Aantal vrouwen (militair):
Aantal vrouwen (burger):
Aantal kinderen (burgers):
Aantal kindsoldaten:
Overleden na bevrijding (5-5-1945):
Aantal Nederlanders:
Ritterkreuz dragers:
Overleden bij het (gedwongen) ruimen van munitie:
Opvallende rangen:


– 300
– 1
– 1
– 0
– 0
– 0
– 0
– 9
– 1
– 0
– 0
– Aufseher
– HTRFHR.
– Legionair (LEG.)
– Stabsobermaschinist (ST.OB.MASCH.)
– Stabsobersteuermann (ST.OB.STRM.)


Elk bericht is tot stand gekomen door gebruik te maken van diverse bronnen.

Indeling Ysselsteyn

Rij 1Rij 2Rij 3Rij 4HoofdpadRij 5Rij 6Rij 7Rij 8
CN/CUCVCWCXAPBosBosBos
CQCRCSCTARBosBosBos
CMAMCOCPATBosBosBos
BosCJCKCLAXBosBosBos
BosCGAKALAQBosBosBos
BosAHAIAJTEBosBosBos
TL/TLLCACBCCABACADAO/AE
TJ/TJJBXBYBZYZAACF/AN
TH/THHBUBVBWVWXAF
VerzamelgrafVerzamelgrafVerzamelgrafVerzamelgrafGroot kruisVerzamelgrafVerzamelgrafVerzamelgrafVerzamelgraf
TF/TFFBRBSBTSTUAG
TD/TDDBOBPBQPQRTCC/TC
TB/TBBBLBMBNMNOTAA/TA
BHBIBJBKIJKL
BDBEBFBGEFGH
AZBABBBCABCD
CDCECI1914-1918InfobordGinkgoboomCHAVAU
BosrandBosrandBosrandBezoekerscentrumEntreeWit gebouwBosrandBosrandBosrand

Plaats een reactie