Loop bij binnenkomst over het centrale pad tot je rechts vak P ziet. Ga daar rechts en loop tot het laatste vak vanaf het centrale pad en je vak TC/TCC vindt. Deze ligt tegen de bosrand.
In de grond liggen vierkante blokken met daarop de vak-letters waar je ook een vak aan kunt herkennen en op de begraafplaats staat sinds 2022 een plattegrond.
Voormalige begraafplaatsen
In vak TC zijn de gesneuvelden overgebracht vanaf 30 begraafplaatsen en een 9tal veldgraven. Dit is een hoog aantal, zeker daar dit vak maar uit 144 graven bestaat itt de normale 300 graven.
- Alkmaar (NH) – Algemene begraafplaats (11x)
- Apeldoorn (GLD) – St.Jozefstichting begraafplaats (5x)
- Baarle-Nassau (NB) – RK begraafplaats (1x)
- Bergen op Zoom (NB) -Duitse begraafplaats Wouwse straatweg (2x)
- Berlicum (NB) -Rooms-Katholieke begraafplaats (3x)
- Bloemendaal (NH) -Algemene begraafplaats (4x)
- Breda (NB) -Algemene begraafplaats Zuylen (1x)
- Echteld (GLD) – Begraafplaats (1x)
- Ede (GLD) -Algemene begraafplaats (1x)
- Eindhoven (NB) – Ehrenfriedhof Woensel (5x)
- Geldermalsen (GLD) -Algemene begraafplaats (1x)
- Hapert (NB) -RK begraafplaats (1x)
- Klundert (NB) -Algemene begraafplaats (33x)
- Laren (NH) -Algemene begraafplaats (1x)
- Meppel (DR) -Algemene begraafplaats (1x)
- Nijkerk (GLD) -Algemene begraafplaats (6x)
- Nijmegen (GLD) – N.H. Begraafplaats Rustoord (5x)
- Oisterwijk (NB) -Begrplts. St.Petrus Bandenparochie (1x)
- Orthen (NB) -N.H. begraafplaats (4x)
- Renswoude (U) -Algemene begraafplaats (3x)
- Ritthem (Z) -Algemene begraafplaats (1x)
- ‘s-Hertogenbosch(Engelen) (NB) -Algemene begraafplaats (1x)
- Tiel (GLD) -Algemene begraafplaats (18x)
- Tilburg (NB) -Begraafplaats Vredehof (3x)
- Ugchelen (GLD) -Algemene begraafplaats Heidehof (10x)
- Utrecht (U) -Algemene begraafplaats Soestbergen (4x)
- Utrecht (U) -Begraafplaats Vredehof (1x)
- Vught (NB) (Bijzondere begraafplaats kamp Vught) (1x)
- Woensdrecht (NB) -Begraafplaats (2x)
- Zutphen (GLD) -Algemene begraafplaats (4x)
In vak TCC zijn de gesneuvelden overgebracht vanaf 8 begraafplaatsen en 1 veldgraf.
- Amersfoort (U) – Algemene begraafplaats Rusthof (73x)
- Groenlo (GLD) -Rooms-Katholieke begraafplaats (9x)
- Lichtenvoorde (GLD) -Algemene begraafplaats (30x)
- Silvolde (GLD)-RK begraafplaats (6x)
- Terborg (GLD) -Algemene begraafplaats (7x)
- Varsseveld (GLD) -Algemene begraafplaats (15x)
- Vlissingen (Z) -Noorderbegraafplaats (1x)
- Wisch (GLD) -Algemene begraafplaats (1x)
Rangen
Qua rangen/functies vind je in beide vakken geen opvallende.
Het gros van de rangen bestaan uit Unteroffizieren, grenadiers en (Ober)gefreiters.
In vak TC is Major de hoogste rang. In vak TCC is een Hauptmann de hoogste.
Vrouwen, kinderen, kindsoldaten en leeftijden
De oudste in vak TC is 60 en heeft de rang Rottenführer. Martinus Vervest *12-12-1883 – † 29-7-1944 (TC-1-7).
De oudste in vak TCC is 64 en heeft geen bekende rang/functie. Robert Spiehl *15-6-1880 – † 8-5-1945 (TCC-7-82).
De jongste in vak TC is 16 jaar oud geworden en was Grenadier. Jacob Nijssen (TC-5-54).
De jongste in vak TCC is ook 16 jaar oud geworden en was Pionier. Erwin Peterat (TCC-9-106).
Dit geldt uiteraard onder de bekende graven. Ook hier geldt dat onder de onbekenden nog jongeren of ouderen kunnen liggen.
De gemiddelde leeftijd onder de gesneuvelden in vak TC ligt rond de 31 jaar.
In vak TCC ligt de gemiddelde leeftijd rond de 27.5.
Het aantal kindsoldaten in vak TC bedraagt 2, in TCC 17. Deze gesneuvelden zijn niet ouder geworden dan 17 jaar.
Het aantal onbekende soldaten is 16 in vak TC en 10 in TCC en er ontbreekt 1 graf in elk vak.
In geen van beide vakken vakken vind je vrouwelijke gesneuvelden.
Nederlanders
In vak TC vind je 83 Nederlanders. In vak TCC vind je er 4. In onderstaande tabel kun je alle namen vinden.
Oorzaken overlijden
Van 4 personen is bekend dat ze zijn geëxecuteerd door eigen troepen waarvan 1 na een geval van desertie. De Nederlander Gerrit Kers heeft als notitie op zijn Sterbeurkunde staan dat hij geëxecuteerd is na Fahnenflucht.
10 Nederlanders en 1 Belg zijn door acties van het verzet omgekomen. Een paar daarvan worden hieronder vermeld.
Van 5 personen is bekend dat ze zijn omgekomen bij het ruimen van mijnen na de oorlog. Alle 5 kwamen ze om in België bij Waterloo. 1 persoon kwam om het leven op 13 mei 1945 na een detonatie van een zogenaamde Granat-mine.
De overige 4 kwamen tegelijk om het leven bij de detonatie van een Panzerfaust antitankgranaat. Van de 4 waren er 3 nog maar 16 jaar oud en 1 was er net 17 geworden.
2 personen sneuvelden bij een luchtaanval door de geallieerden. 1 persoon overleed in interneringskamp Vught.
Nederlanders die vielen door verzetsacties
Henrik Knigge. Het krantenartikel meldde dat “door moordenaarshand gevallen tijdens uitvoering van zijn plicht als Landwachter”
Hij overleed op 6 september 1944 te Apeldoorn.
Jacob Adriaan Minderhout (Landwacht Rottenleider), Alphons Maria Emmink (Landwacht Stormman) en Arie van der Staay (Landwacht Stormman) vonden volgens het krantenbericht “In den strijd tegen de terroristen voor de Führer, leider, Volk en Vaderland op 13 maart 1945 den dood”
Anton van Dijk. Een erg fanatieke jodenjager wordt op 8 juli 1943 neergeschoten op straat in Nijmegen. De dader is de verzetsman Henk Romeijn welke op 5 april 1944 wordt gefusilleerd. Anton, verantwoordelijk voor het oppakken van zeker 500 joden was werkzaam als politiecommissaris en lid van de SS. Hij overleed niet onmiddellijk maar een dikke maand later op 31 augustus. Over de persoon Anton is reeds veel geschreven, onderaan de pagina wat bronnen. (1,2)
Martinus Vervest. Volgens het krantenartikel viel de Landwacht Rottenleider tijdens het uitvoeren van zijn dienst in Bergen op Zoom op 29 juli 1944 door een “laffen moordaanslag”.
Op 8 augustus 1944 wordt in Den Bosch “de kin” omgelegd door het verzet. Zijn volledige naam, Petrus van Bussel met als functie wachtmeister bij de AKD. De Arbeits Kontroll Dienst. Deze dienst spoort mensen op die proberen te ontkomen aan de verplichte arbeidsinzet in Duitsland. Dit keer waren de rollen omgedraaid en zag het verzet hem waarna hij op klaarlichte dag geëxecuteerd werd in de Kerkstraat te Denbosch.
Dit bleef niet zonder gevolgen, de Duitsers nemen 3 dagen later 24 mensen uit de strafgevangenis in Denbosch en vervoert deze naar kamp Vught alwaar ze doodgeschoten worden.
Hijacintus van der Werf werd tezamen met 2 anderen op 11 oktober 1944 doodgeschoten door “terroristen” aldus de krant. Alle 3 waren ze Landwachter.
Johann Meijer werd geprezen in de krant voor zijn “moed en offervaardigheid” toen hij werd doodgeschoten door het verzet in Alkmaar op 10 november 1944.
George Herlé werd in een kappersstoel in Hoorn doodgeschoten door het verzet. George is een gevaarlijk man welke snel uit de weg geruimd moet worden, aldus het verzet. Op 30 december 1944 schakelt de knokploeg van Hoorn hem uit. De wraak van de Duitsers is weer flink. Ze schieten 5 willekeurige Nederlanders dood als represaille.
Hendrikus Marinus Immig, Jacob Willem Jansen, Johan Theodoor Joseph Janssen, Gerardus Cornelis Jonker en Johan Versfelt betalen de prijs voor de moordaanslag op Herlé. (3)
De Belg Robert Chantraine, werkzaam bij de Sicherheitsdienst wordt in Apeldoorn op 10 januari 1945 geliquideerd door het verzet.
Opvallende graven
1 graf valt erg op in vak TC. De grafsteen van Josef Stuchlík. Deze is origineel een grafsteen met daarop Ein Deutscher soldat.
Maar iemand, ik vermoed nabestaanden, hebben de moeite genomen een zwarte marmeren steen te laten maken met daarop zijn informatie en deze op te hangen zodat iedereen kan zien wie daar begraven ligt.
Frans Bouman, volgens de site Find a Grave is dit een pseudoniem en heet hij eigenlijk Cornelis Jan Eikelenstam. Hij nam dienst onder de naam van zijn oom. Hij is door een collega per ongeluk doodgeschoten toen deze wat teveel gedronken had.
Adolf Buschmann. Een Nederlandse SSer welke in Linz krijgsgevangen was gemaakt door de Amerikanen.
Hij werd op de trein gezet naar Nederland met zijn collega SSers. Aangekomen op station Amersfoort moesten ze zich opstellen om in colonne naar Kamp Laan 1914 te lopen alwaar ze gedetineerd zouden worden. Tijdens de treinreis had een Nederlandse SSer zich reeds opgehangen bleek bij controle van de lege trein.
Tijdens de tocht naar het kamp proberen er enkele SSers te ontsnappen waarbij ze meteen beschoten worden door de bewakers. De 21-jarige Adolf Buschmann overleeft dit niet. (4)
Data betreffende vak TC
Aantal genummerde graven:
Aantal onbekende graven:
Ontbrekende graven:
Aantal vrouwen (militair):
Aantal vrouwen (burger):
Aantal kinderen (burgers):
Aantal kindsoldaten:
Overleden na bevrijding (5-5-1945):
Aantal Nederlanders:
Ritterkreuz dragers:
Overleden bij het (gedwongen) ruimen van munitie:
Opvallende rangen:
– 144
– 13
– 1
– 0
– 0
– 0
– 12
– 4
– 83
– 0
– 0
– NVT
Data betreffende vak TCC
Aantal genummerde graven:
Aantal onbekende graven:
Ontbrekende graven:
Aantal vrouwen (militair):
Aantal vrouwen (burger):
Aantal kinderen (burgers):
Aantal kindsoldaten:
Overleden na bevrijding (5-5-1945):
Aantal Nederlanders:
Ritterkreuz dragers:
Overleden bij het (gedwongen) ruimen van munitie:
Opvallende rangen:
– 144
– 10
– 1
– 0
– 0
– 0
– 7
– 11
– 4
– 0
– 5
– NVT
Elk bericht is tot stand gekomen door gebruik te maken van diverse bronnen.
- SGLO [Studiegroep Luchtoorlog]
- Find a Grave Ysselsteyn [Fred van den Munckhof]
- Stichting Oorlogsslachtoffers [Richard Schoutissen]
- Ancestry Duitse database [Betaalde database]
- Boek: Achtung Minen-Antoon Meijers
- Boek: Duitse militaire begraafplaats Ysselsteyn-Hans Sakkers
- Anton van Dijk
- Anton van Dijk
- George Herlé
- Boek het foute kamp door Richard Hoving.Blz 57
Indeling Ysselsteyn
Rij 1 | Rij 2 | Rij 3 | Rij 4 | Hoofdpad | Rij 5 | Rij 6 | Rij 7 | Rij 8 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
CN/CU | CV | CW | CX | ↑ | AP | Bos | Bos | Bos |
CQ | CR | CS | CT | ↑ | AR | Bos | Bos | Bos |
CM | AM | CO | CP | ↑ | AT | Bos | Bos | Bos |
Bos | CJ | CK | CL | ↑ | AX | Bos | Bos | Bos |
Bos | CG | AK | AL | ↑ | AQ | Bos | Bos | Bos |
Bos | AH | AI | AJ | ↑ | TE | Bos | Bos | Bos |
TL/TLL | CA | CB | CC | ↑ | AB | AC | AD | AO/AE |
TJ/TJJ | BX | BY | BZ | ↑ | Y | Z | AA | CF/AN |
TH/THH | BU | BV | BW | ↑ | V | W | X | AF |
Verzamelgraf | Verzamelgraf | Verzamelgraf | Verzamelgraf | Groot kruis | Verzamelgraf | Verzamelgraf | Verzamelgraf | Verzamelgraf |
TF/TFF | BR | BS | BT | ↑ | S | T | U | AG |
TD/TDD | BO | BP | BQ | ↑ | P | Q | R | TCC/TC |
TB/TBB | BL | BM | BN | ↑ | M | N | O | TAA/TA |
BH | BI | BJ | BK | ↑ | I | J | K | L |
BD | BE | BF | BG | ↑ | E | F | G | H |
AZ | BA | BB | BC | ↑ | A | B | C | D |
CD | CE | CI | 1914-1918 | Infobord | Ginkgoboom | CH | AV | AU |
Bosrand | Bosrand | Bosrand | Bezoekerscentrum | Entree | Wit gebouw | Bosrand | Bosrand | Bosrand |
Op 12 maart 1951 werden de lichamen van Duitse gesneuvelde die lagen begraven in Terborg overgebracht naar Ysselsteyn en herbegraven naar Identificatie.
Georg Schubert, Horst Voss , Karl Heinz Hessenkamper, Horst Kosling, Johann Steindl, Ludwig Ordung, Sylvester Kruppa, Michel Meyers, Ein Deutscher soldat.
In Silvolde lagen begraven op het R.K.begraafplaats Anton Brambach , Friedrich Bruning, Philipp Raquet, Josef Siewek, Alfred Spaltensein, Kurt Zucht, Pankraz Raab,Wilhelm Meyer, Hans Georg Wolf, Ein Deutscher soldat.
De gevallen Duitse soldaten op de begraafplaats in Varsseveld zijn ook bekend.
Horst Voss en Karl Heinz Hessenkamper kan ik niet op Ysselsteyn vinden. Waar liggen deze dan begraven?