Bij binnenkomst loop je tot 2 vakken voor het centrale plein waarbij je links vak BN ziet. Ga daar links en het 2e vak vanaf het pad is vak BM.
In de grond liggen vierkante blokken met daarop de vak-letters waar je ook een vak aan kunt herkennen en op de begraafplaats staat sinds kort een plattegrond.
Voormalige begraafplaatsen
In dit vak zijn de gesneuvelden overgebracht vanaf 2 locaties maar geen veldgraven.
– Arnhem (GLD) – Ehrenfriedhof Zypendaal (299x)
– Arnhem (GLD) – Algemene begraafplaats (Moscowa) (1x)
Rangen
Qua rangen/functies vind je hier een paar opvallende.
– Als eerste een Oberst, vergelijkbaar met de rang Kolonel. Deze vind je 6 op de gehele begraafplaats.
– Hauptwachtmeister der Polizei (HPTWM.D.POL). Onderofficiersrang bij de Ordnungs Polizei, te vergelijken met sergeant-majoor.
– Oberfähnrich zur See (OBFHR.Z.S). Deze persoon is bezig met de opleiding tot officier. Een kadet.
– Stabshelferin (ST.HELFERIN)
– Technischer angestellter (TECHN.ANGEST.)
– Wacheführer (WACHFHR.)
– Staffelmann
Het gros van de rangen bestaan uit Grenadiers, Matrose en (Ober)gefreiters.
De hoogste rang in dit vak is een Oberst.
Vrouwen, kinderen, kindsoldaten en leeftijden
De oudste in dit vak is 64 en heeft de rang Oberst (Kolonel). Max von Meysenburg 18-2-1879 – † 23-8-1943 (BM-6-129).
De jongste is 17 jaar oud geworden en had de rang Grenadier. Hermann Straus (BM-5-116).
Dit geldt uiteraard onder de bekende graven. Ook hier geldt dat onder de onbekenden nog jongeren of ouderen kunnen liggen.
De gemiddelde leeftijd onder de gesneuvelden in dit vak ligt rond de 27,5 jaar.
Het aantal kindsoldaten in dit vak bedraagt 20. Deze gesneuvelden zijn niet ouder geworden dan 17 jaar.
Het aantal onbekende soldaten is 66 en er ontbreken geen graven.
Er ligt 1 vrouw, Gertraud Alberts. 8-10-1912 – † 20-2-1944 (BM-4-92).
Als rang had ze Stabshelferin. Ongeveer een half miljoen vrouwen werden ingezet als Helferinnen tijdens de oorlog, de helft daarvan deed dat op vrijwillige basis, de rest als een soort dienstplicht.
Nederlanders
4 Nederlanders liggen in dit vak.
2 hiervan zijn onbekend [Ein Deutscher soldat]
Johannes Kamps. 20 jaar oud.
Rijk Hardeman. 29 jaar oud, Unterscharfuhrer. Overleden in Arnhem tijdens Market Garden.
Oorzaken overlijden
Van het gros is onbekend wat de oorzaak van overlijden was, gezien de overlijdensdata zijn er een aantal gesneuveld tijdens/na Market Garden.
33 man kwamen om het leven door het neerstorten van hun vliegtuigen, dit met variërende oorzaken. Je kunt van alle neergestorte vliegtuigen op de pagina van het SGLO inzien wie er in zat, waar neergestort en waar begraven.
Oberst Max von Meysenburg
Geboren in Amerika, overleden in Arnhem. Freiher Max overleed in het hospitaal aan geelzucht, aldus zijn Sterbeurkunde.
Opvallende steen
In bijna alle gevallen staat op de steen eerst de voornaam en dan de achternaam, bij 1 steen hebben ze dit omgedraaid.
Steckhann Alfred, hier staat dus eerst de achternaam. Je ziet op Ysselsteyn wel vaker afwijkingen op diverse kruisen qua teksten, lettergroottes, nummering etc, mits je er goed op let.
Broninfo
*Onder de bekenden waarvan deze data bekend is. Niet alle stenen bevatten geboorte en overlijdensdatum.
Gebruikte bronnen
– Studiegroep Luchtoorlog
– Find a grave Ysselsteyn
– Eigen foto’s
– Ancestry
Data betreffende vak
Aantal genummerde graven:
Aantal onbekende graven:
Ontbrekende graven:
Aantal vrouwen (militair):
Aantal vrouwen (burger):
Aantal kinderen (burgers):
Aantal kindsoldaten:
Overleden na bevrijding (5-5-1945):
Aantal Nederlanders:
Ritterkreuz dragers:
Overleden bij het (gedwongen) ruimen van munitie:
Opvallende rangen:
– 300
– 66
– 0
– 1
– 0
– 0
– 20
– 0
– 4
– 0
– 0
– Oberst
– Hauptwachtmeister der Polizei (HPTWM.D.POL).
– Oberfähnrich zur See (OBFHR.Z.S).
– Stabshelferin (ST.HELFERIN)
– Technischer angestellter (TECHN.ANGEST.)
– Wacheführer (WACHFHR.)
– Staffelmann